SEKA S.A. | Dostarczamy uzupełniające się usługi w zakresie obowiązkowych zadań firm, w każdym mieście Polski.
Zaznacz stronę

W Warszawie na ul. Towarowej w pobliżu Ronda Daszyńskiego powstał pierwszy odcinek chodnika ze specjalnych płyt, które pochłaniają smog. Badania przeprowadzone w tym miejscu wskazują, że stężenie szkodliwych substancji obniżyło się o niemal 30 proc.  

„Zjadający” smog chodnik zbudowała firma Skanska we współpracy z Zarządem dróg miejskich w Warszawie oraz partnerami naukowymi.

Pierwsze płyty zostały zamontowane na odcinku o powierzchni 350 m kw. Badania i obserwacje przeprowadzone w tym miejscu są optymistyczne, wskazują, że stężenie szkodliwych substancji obniżyło się o niemal 30%. Znaczna poprawa powietrza została zaobserwowana również na wysokości 50 cm od podłoża, co jest szczególnie istotne dla zdrowia małych dzieci. Dlatego też planowana jest budowa kolejnych 6 tys. mkw. chodników z wykorzystaniem tej technologii.

Jak podaje ZDM, płyty chodnikowe są wykonane w technologii TX Active. Jest to beton z domieszką tlenku tytanu, który dzięki promieniom słonecznym wykorzystuje zjawisko fotokatalizy. Na jego powierzchni dochodzi do redukcji szkodliwych substancji (w szczególności dwutlenku azotu), które w dalszym procesie rozkładają się na nieszkodliwe związki (podobne do stosowanych przy nawożeniu roślin) i wraz z wodą deszczową odpływają do gleby. Dodatkowym atutem samego betonu są jego właściwości samooczyszczenia się.

Źródło:https://zdm.waw.pl

Zobacz też:
bhp i ppoz seka sa 100x40szkolenia zawodowe seka sa 100x40prawo pracy i ubezpieczen spolecznych seka sa 100x40kursy komputerowe seka sa 100x40pierwsza pomoc seka sa 100x40ochrona srodowiska seka sa 100x40rekrutacje i zatrudnienie seka sa 100x40szkolenia miekkie seka sa 100x40
kursy metodyczne seka sa 100x40srodki ochrony roslin seka sa 100x40rachunkowosc i finanse seka sa 100x40prawo zamowien publicznych seka sa 100x40

 

 


Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google+ | Magazyn SEKA

Zobacz więcej