SEKA S.A. | Dostarczamy uzupełniające się usługi w zakresie obowiązkowych zadań firm, w każdym mieście Polski.
Zaznacz stronę

Ergonomia pracy przy komputerze

Właściwa pozycja ciała w czasie pracy przy komputerze zwiększa nie tylko komfort pracy, ale w dłuższym okresie zapobiega licznym dolegliwościom, wśród, których najczęstsze to schorzenia układu mięśniowo – szkieletowego (m.in.: kręgosłupa) i wzroku.

Chociaż każdy, kto spędza przed komputerem więcej niż cztery godzinny dziennie na pewno zetknął się z problemami takimi jak: bolący nadgarstek, kłucie w łokciu, zmęczone, piekące oczy czy ból w plecach, to wciąż kwestia ergonomii jest bagatelizowana zarówno przez pracodawców jak i pracowników.

Podstawą kształtowania odpowiedniej pozycji jest właściwy dobór i regulacja użytkowanego krzesła. Fotel (krzesło) powinien posiadać możliwość regulacji wysokości siedziska oraz wysokości i kąta nachylenia oparcia względem siedziska. Samo oparcie powinno być dostosowane do naturalnej krzywizny kręgosłupa. Siedzisko należy ustawić na takiej wysokości, aby nogi były ugięte w kolanach pod kątem prostym a stopy były ułożone swobodnie i płasko na podłodze. W celu zapewnienia wygodnego ułożenia rąk podłokietniki należy ustawić w taki sposób, aby ramiona były swobodnie opuszczone, łokcie były oparte na podłokietnikach i znajdywały się na wysokości blatu stołu. Dla zapewnienia właściwego ułożenia kręgosłupa oparcie należy ustawić tak by podpierało ono kręgosłup na odcinku lędźwiowym oraz na wysokości łopatek Warto też zadbać by krzesło dawało możliwość oparcia głowy, zmniejszy obciążenie kręgosłupa na odcinku szyjnym.

Drugim równie ważnym czynnikiem ergonomii pracy przy komputerze jest ustawienie monitora. Monitor powinien być ustawiony na wprost pracownika w odległości ok 60 cm tak, aby górna krawędź znajdowała się nieco poniżej oczu a linia patrzenia tworzyła kąt prosty z płaszczyzną ekranu.

Klawiatura powinna znajdować się, co najmniej 10 cm od krawędzi blatu biurka tak, aby istniała możliwość oparcia nadgarstków, co zapobiegnie nadmiernemu napięciu mięśni. Należy zadbać by myszka była dostosowana do wielkości dłoni. Cała dłoń od kciuka po końce palców powinna leżeć wygodnie na myszy. Część myszki, na której leży ręka powinna być wypukła a przednia część musi być niższa od tylnej. Podczas pracy z nie należy przyjmować statycznej, nienaturalnej pozycji, np. wyciągać lub skręcać nadgarstka czy przedramienia.

Dla zwiększenia komfortu pracy warto wyposażyć stanowisko pracy w podkładki żelowe przy klawiaturze i myszce oraz podnóżek o regulowanym kącie nachylenia. Pamiętajmy, aby po każdej godzinie pracy zrobić, co najmniej pięciominutową przerwę.

Zapytaj także o współpracę w zakresie kompleksowego zapewnienia bezpieczeństwa w Twojej firmie, skontaktuj się z Michałem Sekundą Dyrektorem handlowym SEKA S.A. tel.: 22 517 88 66 | e-mail: michal.sekunda@seka.pl

NAJBLIŻSZE KURSY I SZKOLENIA BHP

Więcej dobrych praktyk w Magazynie SEKA

Zobacz także:

Zapisz się na nasz newsletter!