SEKA S.A. | Dostarczamy uzupełniające się usługi w zakresie obowiązkowych zadań firm, w każdym mieście Polski.
Zaznacz stronę

Gdy za oknem temperatura sięga powyżej 30 stopni Celsjusza, praca w biurze również może stać się uciążliwa. W takim czasie pracodawca powinien zadbać o odpowiednie i komfortowe warunki pracy.

Obowiązki pracodawcy podczas upałów określają przepisy Kodeksu pracy, prawa budowlanego oraz akt wykonawczych do nich, w szczególności rozporządzenie w sprawie posiłków profilaktycznych i napojów, które na podstawie art. 232 Kodeksu pracy zarządza zapewnienie pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych, nieodpłatnie, odpowiednich posiłków i napojów, jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych.

Przepisy nie wyznaczają maksymalnej granicznej temperatury w pomieszczeniach pracy, wyjątkiem są młodociani – tu granicą jest 28oC i wilgotność do 65%. Można jednak przyjąć, że średnia temperatura w tym czasie w pomieszczeniach przy wykonywaniu pracy lekkiej (biurowa) nie powinna przekraczać 29 stopni Celsjusza.

Zatem, jeżeli temperatura w pomieszczeniu pracy spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28oC (nie średnia, a występująca choćby jednorazowo), pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom napoje zimne lub gorące.

Napoje, to przede wszystkim woda. Pracodawca nie ma obowiązku zapewniania różnego rodzaju soków czy napojów gazowanych. Ważne jest też to, że zgodnie z przepisami bhp, nie może w zamian za brak wody wypłacić pracownikom ekwiwalentu. W przypadku odmowy dostarczenia wody, przedsiębiorcy może grozić kara grzywny od 2.000 zł do 30.000 zł.

W upalne dni klimatyzator jest niezastąpiony, ponieważ pozwala na utrzymanie unormowanej temperatury. Montaż tego typu urządzeń nie należy do obowiązków pracodawcy, jednak nowoczesne biurowce z reguły są już w nie doposażone. Jeżeli więc w pomieszczeniach biurowych znajdują się klimatyzatory, obowiązkiem pracodawcy jest ich czyszczenie i odgrzybianie.

Nie obowiązek, lecz dobra wola

Podczas upałów pracodawca może też zastosować inne rozwiązania – profilaktyczne, które nie są określone w przepisach i artykułach prawnych, ale z pewnością ułatwią pracę i wpłyną na efektywność pracujących.

W biurze (jeżeli nie jest wyposażone w klimatyzację) wskazane jest doposażenie stanowisk pracy w wentylatory przenośne lub wiatraki, zamontowanie rolet i żaluzji, lub zabezpieczenie okien od strony południowej folią odbijającą promienie słoneczne, dzięki temu światło słoneczne nie będzie odbijało się od monitorów.

Ponadto, w związku z występowaniem bardzo wysokich temperatur, pracodawca może skrócić czas pracy, a  przypadku niektórych pracowników może też zarządzić pracę zdalną, pamiętając przy tym, że nie ma prawa obniżyć za tę decyzję wynagrodzenia.

Dobre rady:

1)    W ciągu dnia zamykać wszystkie okna, drzwi itd.;

2)    Zasłaniać żaluzje, rolety itp. – (dlatego, aby aby słońce nie nagrzewało wnętrza).

3)    Jeżeli ktoś nie ma żaluzji międzyszybowych, to skutecznym sposobem w czasie największych upałów jest przyklejenie białego papieru na szyby okien od strony południowej i zachodniej;

4)    Jeżeli konieczne jest wietrzenie, to na 1-2 minuty otworzyć okna i zrobić przeciągzaraz zamknąć (aby nie dopuścić do nagrzewania się ścian od gorącego powietrza);

5)    Otwierać okna w nocy, kiedy jest chłodno na zewnątrz, aby ściany i podłoga wychłodziły się;

6)   Stawiać na biurkach (w odpowiednich naczyniach) wcześniej zmrożone butelki z wodą.

☎️ Zapytaj o współpracę w zakresu outsourcingu oraz bezpieczeństwa w Twojej firmie, skontaktuj się z Michałem Sekundą Dyrektorem handlowym SEKA S.A. tel. 22 517 88 66 email michal.sekunda@seka.pl

Zobacz też:
bhp i ppoz seka sa 100x40szkolenia zawodowe seka sa 100x40prawo pracy i ubezpieczen spolecznych seka sa 100x40kursy komputerowe seka sa 100x40pierwsza pomoc seka sa 100x40ochrona srodowiska seka sa 100x40rekrutacje i zatrudnienie seka sa 100x40szkolenia miekkie seka sa 100x40
kursy metodyczne seka sa 100x40srodki ochrony roslin seka sa 100x40rachunkowosc i finanse seka sa 100x40prawo zamowien publicznych seka sa 100x40

 

 


Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA

Zobacz więcej