SEKA S.A. | Dostarczamy uzupełniające się usługi w zakresie obowiązkowych zadań firm, w każdym mieście Polski.
Zaznacz stronę

Jarmark Świętojański – Babie Lato 2019 , 11 Marsz Kapeluszowy – Patronat SEKA S.A.

  • Data: 9 czerwca 2019 r. w godz. 10:00-18:00
  • Miejsce: w przestrzeni Wyspy Młyńskiej w Bydgoszczy
  • Organizator: Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

„Babie Lato” to plenerowa impreza promująca piękno i wielokulturowość Polski. Pierwszy Przegląd odbył się w ubiegłym stuleciu w 1986 roku i na stałe zapisał się w kalendarzu Bydgoszczy. Od 2017 r. Przegląd ma charakter międzypokoleniowy, a nagrodą główną jest GRAND PRIX im. Edwarda Witkowskiego – byłego dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Kultury (obecnie KPCK) i pomysłodawcy nazwy „Babie Lato”.

Harmonogram wydarzenia:
1. Zbiórka Pracowników i Wolontariuszy o godz. 6:00
2. Lokowanie się Wystawców, Mecenasów i Patronów w godz. 8:00-9:30
3. Start imprezy o godz. 10:00 (Tomasz Rudny)
4. Rozpoczęcie koncertów o godz. 11:00
5. Finał Marszu Kapeluszowego ok. godz. 12:10
6. Ogłoszenie wyników Przeglądu 16:30-17:00
7. Koncert finałowy godz. 18:00

Celem Przeglądu jest zaprezentowanie dorobku rękodzieła artystycznego, konfrontacja i wymiana doświadczeń Seniorów z ludźmi młodego pokolenia w amatorskiej i profesjonalnej twórczości artystycznej w zakresie haftu, koronkarstwa, dziewiarstwa, tkactwa, korzenioplastyki, metaloplastyki, zabawkarstwa, ceramiki, malarstwa, pamiątkarstwa, rysunku, wzornictwa, fotografii, kowalstwa artystycznego, rzeźbiarstwa, wikliniarstwa, ikonopisania, witrażownictwa, snycerstwa, intarsji, konwisarstwa, jubilerstwa, introligatorstwa, fajkarstwa, papieroplastyki i emalierstwa.

Uczestnikami Przeglądu są twórcy indywidualni, koła, grupy, kluby artystyczne. Mogą Oni ale nie muszą być członkami Klubów Seniora, Uniwersytetów Każdego i Trzeciego Wieku, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Kół Zainteresowań Rękodzieła Artystycznego i Ludowego, Stowarzyszeń i Fundacji. Przegląd jest dla wszystkich bez względu na wiek, a jego uczestnikami są seniorzy, młodzież z opiekunami, dorośli, a także grupy wielopokoleniowe. Nie liczy się doświadczenie czy ukończone szkoły lecz pasja i chęć dzielenia się wiedzą z innymi, wzajemna wymiana pomysłów i technik twórczych, zwłaszcza tych które powoli zostają zapominane, a trzeba je przekazać młodemu pokoleniu. Kultura jest nieodzownym elementem rozwoju osobistego i społecznego, dlatego tak ważna jest konfrontacja twórczości jak i wymiana doświadczeń zarówno w części konkursowej jak i poza nią.


KONTAKT: Renata Siewert Specjalista ds. szkoleń/Specjalista ds. projektów unijnych SEKA S.A. Oddział w Bydgoszczy tel. 52 522 57 57| kom. 504 471 873 | e-mail: renata.siewert@seka.pl


Tegoroczna edycja Przeglądu będzie odbywała się we wspólnej przestrzeni z „Jarmarkiem Świętojańskim” – to największe tego typu wydarzenie w Województwie Kujawsko-Pomorskim. Odbywa się tradycyjnie w centrum Bydgoszczy. Na Jarmarku prezentowane są: hafty i koronki, wyroby ceramiczne i fajansowe, z wikliny i słomy, wytwory bednarskie, rzeźba, malarstwo, biżuteria, bursztyny i szkło artystyczne. Swoje dzieła prezentują twórcy ludowi z ziemi kujawskiej, kaszubskiej, pałuckiej, borowiackiej i krajeńskiej. Jarmark Świętojański i „Babie Lato”, to świetna okazja do integracji pokoleń oraz środowisk twórczych, zarówno profesjonalistów i jak amatorów. Wydarzeniu towarzyszą pokazy rzemieślników ginących zawodów i występy kapel oraz zespołów folklorystycznych. Zachęcamy do zakupu prezentowanego rękodzieła artystycznego oraz skosztowania wyrobów regionalnych.

W części artystycznej wystąpią m.in. Zespół Pieśni i Tańca „KRAJNA” z Nakła, Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Chabry” z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Olszewce, Zespół Pieśni i Tańca „KRAJNA” z Nakła, Dziecięcy zespół wokalno – taneczny Pałuczaczki z Przedszkola nr 2 w Szubinie, Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska, Zespół ludowy Frechowne Sznupki z Samsieczna, Zespół Pieśni i Tańca „Krëbane”, Dziecięcy zespół taneczny ŁĄCZKA i zespół śpiewaczy Melodia oraz Kapela FERAJNA BYDGOSKA. Wydarzenie zwieńczy koncert „CHCE SIĘ ŚPIEWAĆ”, gdzie wystąpi m.in. Sławek Wierzcholski.

W przerwie pomiędzy występami ok. godz. 12:00 pojawi się kolorowy korowód zmierzający na Wyspę Młyńską od strony Opery Nova – tegorocznej edycji „Babiego Lata” i Jarmarku Świętojańskiego będzie towarzyszył finał Jedenastego Marszu Kapeluszowego bydgoskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Klubów Seniora organizowany przez Bydgoską Radę Seniorów oraz Pracownię Integracji Międzypokoleniowej Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. Serdecznie zapraszamy Studentów Uniwersytetów Trzeciego i Każdego Wieku, Uniwersytetów Każdego Wieku, Klubów Seniora, Domów Dziennego Pobytu, Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz wszystkich sympatyków bajecznych i kolorowych kapeluszy niezależnie od wieku! Zbieramy się na płycie Placu Wolności o godz. 11:00, a o godz. 11:30 wyruszamy z orkiestrą w kierunku Wyspy Młyńskiej. Mile widziane wszelkie nakrycia głowy! Eleganckie, bajeczne, kolorowe, fantazyjne, wytworne, tradycyjne, kreatywne, duże i małe, retro i futuro! Jesteśmy otwarci na wszelkie kapelusze! Do udziału serdecznie zachęcamy całe rodziny i ich „familijne” kapelusze!

Jarmark Świętojański oraz 19. Ogólnopolski Przegląd Twórczości Artystycznej Seniorów „Babie Lato” 2019 objęli patronatem: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Marszałek Województwa Kujawsko-⁠Pomorskiego Piotr Całbecki, Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski, Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Bydgoszczy, Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP Bydgoszcz, TVP3 Bydgoszcz, Polskie Radio Pomorza i Kujaw, Ogólnopolski Magazyn „Głos Seniora” z Krakowa, Gazeta Senior, Portal Zdrowy-⁠⁠⁠⁠Senior.org. Mecenasi wydarzenia: Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Bydgoszczy, Akacja Medical Resort Ciechocinek, Amplifon Poland Sp. z.o.o., Bella Line Wellness Centrum, Biuro Podróży Gosia Travel, Poradnia Vitberg, Promedica Care Sp. z o.o., SEKA S.A., Salony Optyczne Vision Express, Centrum Zabaw Rodzinnych Family Park w Bydgoszczy, Biuro Podróży GLOB TRAVEL oraz Szkoły Cosinus.

Zobacz co się działo w 2018: