SEKA S.A. | Dostarczamy uzupełniające się usługi w zakresie obowiązkowych zadań firm, w każdym mieście Polski.
Zaznacz stronę

HABASIT POLSKA

Habasit Polska - Bezpieczeństwo w zakładach produkcyjnych

Habasit_color_40Zarządzanie bezpieczeństwem w dużych przedsiębiorstwach jest ogromnym wyzwaniem. Z jednej strony właśnie tam wprowadzone są najwyższe standardy, z drugiej zaś jest odpowiedzialność za setki pracowników.

Wywiad z Katarzyną Ćwiklińską, Asystentką Zarządu w firmie HABASIT Polska

ROZMAWIAŁ: Maciej Mazerant / Magazyn SEKA

 

W czym specjalizuje się firma Habasit Polska?

Firma Habasit to producent najwyższej jakości pasów napędowych i taśm transportujących. Dostarczamy innowacyjne produkty do odbiorców z wielu różnych branż. Nasze doświadczenie i wiedza pozwalają odpowiadać na potrzeby klienta, a dzięki temu zyskać jego satysfakcję. Takie indywidualne podejście i zdobywane przez lata zaufanie pozwoliło nam stać się liderem na rynku.

 

W jakich branżach wykorzystywane są rozwiązania oferowane przez Habasit?

Przekrój branż jest bardzo szeroki.  Zaczynając od fitnessu, gdzie np. bieżnie wyposażone są w taśmy, przez rozwiązania wykorzystywane w procesach produkcyjnych w przemyśle drukarskim i papierniczym, branżę motoryzacyjną i produkcję opon, przemysł maszyn dla biznesu, produkcję taśm wykorzystywanych w kopiowaniu, aż po usługi bankowe, pocztowe czy obsługę dokumentów. Charakterystyczne są też taśmy wykorzystywane do przeładunku towarów na lotniskach, czy stosowane w procesach produkcyjnych w  przemyśle tytoniowym, tekstylnym, spożywczym, podczas pakowania, w procesach butelkowania i puszkowania.

 

Jakość jest dla Państwa kluczową wartością. Jak to przekłada się na codzienną pracę?

Wychodzimy z założenia, że właśnie jakość naszych produktów może wpływać na sukces klientów. Dlatego każdy pracownik jest dokładnie przeszkolony w zakresie obowiązków, które do niego należą, a także dostaje wsparcie w zakresie samodoskonalenia, budowania swojego doświadczenia i rozumienia całego procesu produkcyjnego. Oprócz tego najważniejszego czynnika, czyli człowieka, jest jeszcze sprzęt. Zintegrowany system zarządzania , który pozwala na dobór najlepszych surowców i wykorzystanie innowacyjnych pomysłów pozwala tworzyć produkty o długiej żywotności.

_DSC9864bw

 

Ilu pracowników zatrudnia Państwa firma?

Mamy dwa zakłady produkcyjne, w Dąbrowie Górniczej i w Sosnowcu. Łącznie, w obu tych zakładach pracuje około 170 osób. Trzydziestu z tych pracowników zajmuje się pracą biurową, reszta natomiast jest odpowiedzialna za produkcję.

 

Dbanie o bezpieczeństwo tylu pracowników to nie lada wyzwanie. Jak skutecznie zarządzać BHP w dużej firmie?

Bezpieczeństwo pracowników to nadrzędna wartość dla Habasit, dlatego w kwestii bezpieczeństwa korzystamy z rozwiązań gwarantujących najwyższą jakość. Od lat współpracujemy z firmą SEKA S.A., która zapewnia nam stały nadzór nad warunkami pracy jako zewnętrzna służba bhp (outsourcing). W ramach naszej współpracy korzystamy z usług SEKA S.A. w zakresie szkoleń okresowych bhp, którymi objęte są wszystkie grupy zawodowe: kadra menadżerska, pracownicy administracyjno – biurowi oraz na stanowiskach robotniczych.

 

Szkolenia organizowane są w Państwa siedzibach?

Są one prowadzone w formie stacjonarnej lub w e–learningowej, która cieszy się u nas sporym zainteresowaniem. W większości szkolenia prowadzone są przez panią specjalistę ds. bhp, sprawującą nadzór nad naszym zakładem pracy, co przekłada się na szkolenia dedykowane naszej firmie, dostosowane do naszej specyfiki i zagrożeń. Korzystamy również z innych szkoleń tj.: pierwsza pomoc przedmedyczna, obsługa wózków widłowych oraz suwnic. Wszystkie szkolenia prowadzone są w sposób profesjonalny i efektywny.

Czy korzystanie z usług firmy zewnętrznej daje pewność, że wszystkie wymogi są spełnione, a a terminy dotrzymane?

Nasza współpraca z przedstawicielem SEKA S.A. odbywa się w zakresie bhp i ochrony przeciwpożarowej, dzięki temu możemy być pewni, że wszystkie wymagania prawne w tym zakresie są realizowane na najwyższym poziomie. Kilka razy w roku odbywają się kontrole problemowe i kompleksowe w zakresie bhp oraz ppoż., dzięki temu zarząd firmy jest świadomy stanu bhp w zakładzie. Bieżące konsultacje i doradztwo z przydzielonym nam specjalistą bhp, rozwiewają wszelkie wątpliwości.

_DSC9865bw

 

Czy firma zewnętrzna jest dla Państwa wsparciem również przy kontrolach Państwowej Inspekcji Pracy?

Oczywiście, możemy liczyć również na wsparcie podczas kontroli organów zewnętrznych jak np. podczas kontroli PIP w lutym 2015r. Odkąd współpracujemy z SEKA S.A. nasza dokumentacja związana z bhp tj. nasze wewnętrzne zarządzenia, w tym tabela dotycząca przydziału odzieży ochronnej i roboczej, ocena ryzyka zawodowego, instrukcje bhp, Instrukcja Bezpieczeństwa Pożarowego, wszelkie rejestry, pomiary środowiska pracy, jest uporządkowana  i aktualna. Przedstawicieli firm SEKA S.A. cechuje profesjonalizm, łączący się z dużym zaangażowaniem we współpracę, elastyczność oraz umiejętność dostosowania się do naszych potrzeb.

Jak często specjalista BHP odwiedza Państwa oddziały i co do tej pory udało się wspólnie zrealizować?

Osoba, z którą współpracujemy jest w naszej firmie 1-2 razy w tygodniu. Do tej pory udało się opracować praktycznie całą dokumentację bhp: zarządzenia, ocenę ryzyka zawodowego, rejestr wypadków, chorób zawodowych. Nie musimy się martwić o terminowość bo właśnie specjalista SEKA S.A. pilnuje terminowości pomiarów środowiska prac (hałas, substancje chemiczne), terminowości szkoleń. Przygotowuje wszystkie instrukcje bhp, opiniuje projekty przebudowy pod kątem zgodności z ogólnymi przepisami bhp, doradza w sprawach od: prawidłowego oznakowania maszyn i urządzeń oraz sprzętu ppoż. po  zagadnienia związane z prawem pracy (kobiety w ciąży, ich czas pracy i inne), prowadzi szkolenia wstępne i okresowe, uczestniczy w kontrolach Sanepidu,PIP-u i kontrolach bez-mandatowych.

 

Więcej dobrych praktyk w Magazynie SEKA

889-czerwona-linia-bez-tła

Zobacz także:

stopka-bhp-kontrola-seka-sa