Porozumienie dla bezpieczeństwa w budownictwie – rozwiązania systemowe
TEKST: Michał Wasilewski, koordynator Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie
POMYSŁ
Inicjatywa utworzenia Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie wyszła w 2009 r. od Wiktora Piwkowskiego, przewodniczącego Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa oraz Tadeusza Zająca, Głównego Inspektora Pracy. Zaproponowali oni wówczas prezesom dużych firm budowlanych połączenie sił w zakresie współpracy nad poprawą stanu BHP na polskich budowach. Najważniejszym celem zaś miało być obniżenie liczby wypadków w budownictwie, z naciskiem na wypadki ciężkie i śmiertelne. Propozycja okazała się trafiona i niezwykle potrzebna. W tamtych latach statystki wypadków śmiertelnych w branży budowlanej były katastrofalne. Co roku na placach budów ginęło ponad 100 pracowników, co stanowiło 25% wszystkich ofiar śmiertelnych związanych z wypadkami przy pracy. W 2010 r. siedmiu największych generalnych wykonawców oficjalnie podpisało deklarację powołującą do życia Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie. W kolejnych latach dołączyło pięciu następnych sygnatariuszy oraz członek zrzeszony. Obecnie w Porozumieniu działa 12 generalnych wykonawców: Budimex, Erbud, Hochtief Polska, Karmar, Mostostal Warszawa, Mota-Engil, Polimex-Mostostal, Porr, Skanska, Strabag, Unibep oraz Warbud. W naszych wspólnych działaniach uczestniczą także najważniejsze instytucje publiczne oraz partnerzy. Ich lista jest bardzo długa.
Zapytaj o współpracę w zakresie kompleksowego zapewnienia bezpieczeństwa w Twojej firmie, skontaktuj się teraz z Michałem Sekundą Dyrektorem handlowym SEKA S.A. tel.: 22 517 88 66 | e-mail: michal.sekunda@seka.pl
ZASADY WSPÓŁPRACY
Podczas wstępnych prac przy organizacji Porozumienia skorzystaliśmy z doświadczeń podobnej organizacji funkcjonującej w Wielkiej Brytanii. Przyjęliśmy następujące zasady współpracy:
- koncentracja wyłącznie na działaniach BHP,
- regularne spotkania Komitetu Sterującego Prezesów oraz Grup Roboczych BHP i Komunikacji,
- powołanie koordynatora Porozumienia,
- pełna transparentność oraz otwartość na wymianę informacji i doświadczeń,
- wprowadzenie systemu wewnętrznej sprawozdawczości wypadkowej,
- wewnętrzny portal wymiany wiedzy, w celu dzielenia się informacjami, dobrymi praktykami pomiędzy sygnatariuszami oraz podmiotami zewnętrznymi.
PRZYSZŁOŚĆ I CELE
Pracy przed nami jest bardzo dużo, gdyż poprawa stanu bezpieczeństwa oraz zmiana świadomości i kultury BHP to proces ciągły. Naszym celem jest wprowadzanie rozwiązań systemowych i współpraca na wszystkich szczeblach organizacji, począwszy od prezesów, którzy tworzą Komitet Sterujący, po grupy robocze. Prezesi spotykają się regularnie co 3 miesiące w ramach Komitetu Sterującego. Jego zadaniem jest podejmowanie decyzji i opiniowanie działań przygotowanych przez grupę roboczą, złożoną z menadżerów i dyrektorów BHP w spółkach sygnatariuszy. Oni również spotykają się cyklicznie, raz w miesiącu, i omawiają projekty realizowane przez zespoły robocze złożone z naszych ekspertów, partnerów i instytucji wspierających. Wyznaczyliśmy pięć obszarów priorytetowych, w których realizujemy wspólne projekty. Są to:
- Wykwalifikowana siła robocza
- Szkolenia BHP
- Podwykonawcy
- Zarządzanie ryzykiem
- Kultura BHP
W zasadzie każdy z nich stanowi temat na osobny artykuł. W całości tworzą system wymiany doświadczeń, połączony z edukacją i współpracą z podwykonawcami. Celem jest wzrost poziomu BHP w skali całego rynku. Budownictwo w ciągu ostatnich lat zmienia się pod wieloma względami na korzyść. System zarządzania bezpieczeństwem wymaga jednak stałego monitorowania i adaptacji do nowych warunków. Dzięki oddziaływaniu 12 generalnych wykonawców, skala i zasięg naszych działań są nieporównywalnie większe, niż gdyby każda z firm na własną rękę podejmowała własne inicjatywy.
GRUPA DOCELOWA
Grupą docelową naszych działań są podwykonawcy, którzy wykonują większość prac szczególnie niebezpiecznych. Przykładem dobrej współpracy i działania systemowego są szkolenia okresowe realizowane wspólnie z firmami szkoleniowymi. Jeszcze niedawno generalni wykonawcy mieli problem z dostępem do oczekiwanej jakości szkoleń okresowych dla swoich pracowników. Firmy szkoleniowe natomiast nie znały systemu wprowadzanych w Porozumieniu zmian, nie dysponowały też najnowszymi wnioskami z wypadków i problematyką organizacji pracy na budowie. Oferowane szkolenia ograniczały się do wymagań prawnych i bazowały wyłącznie na programie ramowym, wynikającym z rozporządzenia dot. szkoleń BHP. Dlatego też podjęliśmy w Porozumieniu decyzję o wprowadzeniu standardów wykraczających ponad obowiązujące wytyczne i zaczęliśmy sami przygotowywać szkolenia. Postanowiliśmy połączyć siły, aby wymienić się doświadczeniami. Podzieliliśmy się wnioskami i naszymi praktykami z firmami szkoleniowymi. Zaprosiliśmy je do współpracy przy opracowywaniu wspólnych materiałów. Powstał autorski program szkoleń okresowych, „szytych na miarę”, stworzony na bazie wspólnych doświadczeń. Koncentruje się on na rzeczywistych zagrożeniach związanych z działalnością budowlaną, aktualizowany jest o nowe wnioski z wypadków, obejmuje ćwiczenia w praktyce i prowadzony jest w ciekawy sposób. Pracownicy sił własnych w spółkach Porozumienia, którzy go przeszli, wystawili wysokie oceny dotyczące jego wartości i praktycznej przydatności. Zależało nam, aby program udostępnić wszystkim pracownikom rynku budowlanego w Polsce. Jednakże dla naszych podwykonawców barierą była cena szkolenia. Udało nam się zaprosić do współpracy Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W ubiegłym roku ZUS, we współpracy z firma szkoleniową oraz Porozumieniem, przeprowadził pilotażową serię szkoleń dla pracowników małych i średnich firm budowlanych, w oparciu o nasz program. Koszty szkolenia zostały sfinansowane ze środków ZUS przeznaczonych na prewencję, a mali i średni przedsiębiorcy nie ponieśli z tego tytułu żadnych kosztów. Rezultatem było 3200 przeszkolonych pracowników w 16 miastach Polski. Szkolenia zebrały wysoką ocenę 4,9 w skali 1-5. To duży sukces, który dopinguje nas do dalszej pracy. Dążymy do tego, aby wszyscy pracownicy wykonujący prace szczególnie niebezpieczne przechodzili podobne szkolenia. Takie działania prowadzą także do podniesienia jakości innych szkoleń na rynku.
Przeczytaj więcej artykułów z Magazynu SEKA:
Zobacz także:
Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google+ | Magazyn SEKA</