SEKA S.A. | Dostarczamy uzupełniające się usługi w zakresie obowiązkowych zadań firm, w każdym mieście Polski.
Zaznacz stronę

BEZPIECZEŃSTWO PRACY W POLSCE 2017

Czwarta edycja raportu „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce”, którego celem jest zbadanie świadomości i postaw wobec bhp w polskich przedsiębiorstwach. Badanie zostało przeprowadzone na grupie 300 małych i średnich przedsiębiorstw, które odpowiedzialne są za wytwarzanie ponad 50 proc. PKB w Polsce.

Komentarz: gł. specjalista ds. bhp, dyrektor Działu Nadzoru Marek Maszewski

Temat bezpieczeństwa i higieny pracy w małych i średnich przedsiębiorstwach jest traktowany często po macoszemu przynajmniej przez połowę pracodawców MŚP W tegorocznej edycji badania pracodawcy średnich i małych przedsiębiorstw oceniali potencjalne ryzyko występujące w miejscu pracy. Większość pracodawców ma poczucie, że praca wykonywana przez pracowników wiąże się z potencjalnym ryzykiem dla zdrowia lub życia, jednakże tylko 4 proc. z nich ocenia stopień ryzyka jako poważny.

Na uwagę zasługuje jednak inna liczba – aż 35 proc. pracodawców z małych i średnich przedsiębiorstw (wyniki w obydwu grupach rozłożyły się podobnie) uważa, że praca w ich zakładach pracy nie wiąże się z żadnym ryzykiem dla zdrowia i życia. I choć na pierwszy rzut oka to wynik optymistyczny, bo wydawać by się mogło, że wskazuje na rzeczywisty poziom bezpieczeństwa w przedsiębiorstwach, to w mojej ocenie jest to bardzo niekorzystny sygnał. Ryzyka w miejscu pracy nie można całkowicie wyeliminować, a jedynie zminimalizować jego poziom poprzez edukację pracowników czy inwestycje w technologie, które mają poprawić komfort i bezpieczeństwo pracy. Radykalne stwierdzenie, że praca nie wiąże się z zagrożeniem dla życia i zdrowia może prowadzić do brzemiennego w tragiczne skutki uśpienia czujności. Czytaj dalej, wygodnie online:

Zobacz także referencje SEKA S.A.