SEKA S.A. | Dostarczamy uzupełniające się usługi w zakresie obowiązkowych zadań firm, w każdym mieście Polski.

Praca przy monitorze negatywnie oddziałuje na nasz wzrok. Przy wielogodzinnym wpatrywaniu się w ekran często zapominamy o mruganiu, czyli nawilżeniu oka, co w perspektywie objawia się suchością i zaczerwienieniem oczu, a także pogorszeniem ostrości widzenia. Stan ten nazwany został  cyfrowym zmęczeniem wzroku.

Cyfrowe zmęczenie wzroku to realny problem, który niesie za sobą wiele fizycznie odczuwalnych konsekwencji, m.in.: swędzenie i zaczerwienienie oczu, ból oczu, brak komfortu widzenia, podwójne widzenie, częste bóle głowy oraz zaburzenia snu. Dyskomfort spowodowany problemami ze wzrokiem, prowadzący do przyjmowania złej postawy ciała przy pracy pośrednio może skutkować bólami karku, szyi, a nawet pleców i kręgosłupa.

Jedną z najprostszych metod na odciążenie wzroku jest stworzona w USA zasada 20-20-20. Co 20 minut robimy 20-sekundowe przerwy, przenosimy wzrok na obiekty oddalone o 20 stóp, czyli ok. sześciu metrów. Możemy też wykonywać różne inne ćwiczenia, takie jak wodzenie oczami czy poruszanie w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, a potem w drugą stronę.

Innym sposobem jest robienie przerw co godzinę po 5 minut. Nie piszemy sms-ów, nie idziemy na kawę, tylko przez 5 minut patrzymy w dal, jak najdalej.

Ważną rzeczą jest, by w pomieszczeniu, w którym są monitory znajdowało się dużo roślin. Sprzyja ono nawilżaniu powietrza, a dodatkowo zapewnienia oczom relaks.

Mimo iż praca przy monitorze nie jest traktowana jako praca w warunkach szkodliwych dla zdrowia, jest jednak pracą uciążliwą. Dlatego zgodnie z zasadami bhp i ergonomii pracodawca ma obowiązek organizować komputerowe stanowiska pracy w sposób łagodzący uciążliwości. Ponadto, według zapisów rozporządzenia wydanego na podstawie Kodeksu pracy, pracodawca ma zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza. Po każdej godzinie nieprzerwanej pracy przy obsłudze monitora ekranowego pracownikowi przysługuje pięciominutowa przerwa, wliczana do czasu pracy.

Dobrym rozwiązaniem jest też organizowanie pracy w sposób umożliwiający przemienne wykonywanie zadań z wykorzystaniem komputera z pozostałymi obowiązkami.

Zobacz też:

bhp i ppoz seka sa 100x40szkolenia zawodowe seka sa 100x40prawo pracy i ubezpieczen spolecznych seka sa 100x40kursy komputerowe seka sa 100x40pierwsza pomoc seka sa 100x40ochrona srodowiska seka sa 100x40rekrutacje i zatrudnienie seka sa 100x40szkolenia miekkie seka sa 100x40
kursy metodyczne seka sa 100x40srodki ochrony roslin seka sa 100x40rachunkowosc i finanse seka sa 100x40prawo zamowien publicznych seka sa 100x40

 

 


Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google+ | Magazyn SEKA