SEKA S.A. | Dostarczamy uzupełniające się usługi w zakresie obowiązkowych zadań firm, w każdym mieście Polski.
Zaznacz stronę

W tym roku jesień była wyjątkowo uprzejma dla kierowców. Gdy za oknem jest +15°C, świeci słońce i (prawie) nie pada, rzadko który posiadacz auta pamięta o nadchodzącej zimie i o przygotowaniu swojego pojazdu na mrozy. A zima, jak co roku, potrafi zaskakiwać.

W myśl naszej misji – bezpieczeństwo przede wszystkim – przygotowaliśmy krótkie zasady zimowego BHP dla kierowców.

  1. Wymień opony. Wymiana opon letnich na zimowe, co prawda, nie jest w naszym kraju obowiązkiem, ale jeśli jazda po oblodzonej powierzchni ma być bezpieczna – koniecznością. Opony z letnich na zimowe należy wymienić, gdy temperatura z całej doby wynosi +7° Poniżej tej temperatury letnie ogumienie traci swoje właściwości.
  2. Zmień płyny. Jest to kolejny element, o którym należy pamiętać, gdy temperatura za oknem spada poniżej „0”. Letni płyn do spryskiwaczy, czy płyn chłodniczy mogą po prostu zamarznąć, a konsekwencje tego stanu rzeczy mogą być tragiczne w skutkach.
  3. Zadbaj o widoczność. Zimą częściej niż latem używamy wycieraczek i to one odpowiadają za dobrą widoczność na drodze. Specjaliści motoryzacyjni zalecają, by przed zimą wymienić również wycieraczki. Zużyta guma zamiast ścierać brud – rozmazuje go po szybie.
  4. Pamiętaj o dywanikach. Mało o tym się mówi, ale warto też wymienić welurowe dywaniki na gumowe. Dlaczego? Otóż szmaciane łatwiej chłoną wilgoć, co w następstwie powoduje dłuższe i mocniejsze parowanie szyb. Ponadto, istnieje ryzyko, że przemoknie też wykładzina podłogi, a to może przyczynić się do powstania rdzy na podłodze.
  5. Sprawdź akumulator i pamiętaj o kablach. Podczas siarczystych mrozów nawet nowy akumulator może czasami nie odpalić. Jeśli więc masz stary, to najlepiej go wymień, a jeśli jesteś odważny – zaopatrz się w kable rozruchowe (no i linkę holowniczą).
  6. Przygotuj przydatne akcesoria do odśnieżania auta. Warto przy tym pamiętać, że za jazdę autem pod czapą śniegu i z lodem na szybie może grozić mandat sięgający 500 zł i 6 punktów karnych.
  7. Otrzep buty. Dobrym zwyczajem jest, by przed jazdą zarówno kierowca jak i każdy pasażer otrzepał buty. Śnieg z butów przerodzi się w wilgoć na dywanikach, która spowoduje nadmierne parowanie szyb.
  8. Zdejmij kurtkę. Wbrew pozorom jest bardzo ważne, chodzi bowiem o pasy bezpieczeństwa, które zapięte na puchową kurtkę lub gruby płaszcz mogą nie zadziałać poprawnie – pasy muszą być jak najbliżej ciała. W ostateczności można więc rozpiąć wierzchnie okrycie i wówczas dopiero zapiąć pas.
  9. Dbaj o bezpieczeństwo na drodze. O tym zapewne wie każdy kierowca, jednak przypominania nigdy za wiele. Zimą warunki atmosferyczne są trudne, dlatego zawsze należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej – bezpiecznej odległości od innych pojazdów, a także, a może przede wszystkim, o przepisowej prędkości. Droga hamowania na oblodzonej powierzchni znacznie się wydłuża.

Bądź bezpieczny na drodze.

Zobacz też:
bhp i ppoz seka sa 100x40szkolenia zawodowe seka sa 100x40prawo pracy i ubezpieczen spolecznych seka sa 100x40kursy komputerowe seka sa 100x40pierwsza pomoc seka sa 100x40ochrona srodowiska seka sa 100x40rekrutacje i zatrudnienie seka sa 100x40szkolenia miekkie seka sa 100x40
kursy metodyczne seka sa 100x40srodki ochrony roslin seka sa 100x40rachunkowosc i finanse seka sa 100x40prawo zamowien publicznych seka sa 100x40

 

 


Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google+ | Magazyn SEKA

Zobacz więcej