SEKA S.A. | Dostarczamy uzupełniające się usługi w zakresie obowiązkowych zadań firm, w każdym mieście Polski.
Zaznacz stronę

Pierwsza pomoc

Stany zagrożenia zdrowia i życia, zamachy, katastrofy, wypadki zmuszają nas do udzielenia pierwszej pomocy. Jeżeli zauważysz osobę znajdującą się w stanie zagrożenia, masz obowiązek niezwłocznego i skutecznego powiadomienia o tym zdarzeniu, dzwoniąc pod numer 112.


Zobacz film

Udzielanie pierwszej pomocy w przypadku zadławienia

U dorosłych najczęstszą przyczyną zadławienia jest jedzenie. Większość zadławień ciałem obcym zdarza się w obecności świadków, możliwa więc jest natychmiastowa pomoc. Po zadławieniu zwykle dochodzi do napadowego kaszlu. Podczas kaszlu ciało obce może zostać usunięte, warto poszkodowanego do tego kaszlu prowokować. Jeżeli ta naturalna metoda obronna organizmu nie przynosi efektu wówczas należy podjąć następujące czynności:

 1. stanąć za osobą z tyłu,
 2. pochylić ją do przodu tak aby głowa poszkodowanego była niżej niż tułów – jednocześnie przytrzymujemy poszkodowanego swoją wolną ręką w pasie,
 3. drugą ręką pięć razy uderzamy otwartą dłonią między łopatkami kierując uderzenie ku górze.

Jeżeli to postępowanie nie spowodowało usunięcia ciała obcego należy w drugiej kolejności:

 1. Stanąć za poszkodowanym
 2. Wyznaczyć połowę odległości między mostkiem a pępkiem u poszkodowanego
 3. Ułożyć swoje dłonie tak aby kciuk jednej dłoni był w niej schowany a drugą ręką podtrzymać tą zwiniętą w pięść dłoń
 4. W znalezionym miejscu położyć dłonie i wykonać 5 szybkich ucisków ku górze

Jeżeli te manewry nie spowodowały usunięcia ciała obcego a poszkodowany stracił przytomność, należy go położyć.

Widzimy nieprzytomną osobę, rozglądamy się czy nie ma niebezpieczeństwa, sprawdzamy czy reaguje na głos i delikatne potrząśnięcie. Przed ułożeniem w pozycji bezpiecznej sprawdzenie czy poszkodowany oddycha.  Odchylamy DELIKATNIE głowę do tyłu i udrażniamy drogi oddechowe. Umieszczając policzek nad nosem i ustami poczujesz powietrze i usłyszysz oddech, zobaczysz ruch klatki piersiowej.

Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny i nie oddycha, poproś o niezwłoczne przyniesienie defibrylatora, wezwij lub poproś inną osobę o wezwanie pogotowia ratunkowego pod numerem 112.

Należy podać następujące informacje:

 • Dokładne miejsce wypadku,
 • Czy istnieją zagrożenia,
 • Ile osób potrzebuje pomocy,
 • Rodzaj i opis wypadku,
 • Jakie czynności ratunkowe zostały wykonane,
 • Kto wzywa pomoc,
 • Kto został poszkodowany,

Nie należy przerywać rozmowy, dopóki nie zadecyduje o tym dyspozytor.


Pamiętaj, że nie pomożesz nikomu, jeśli sam będziesz w sytuacji zagrożenia.

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa

Jeżeli poszkodowany nie oddycha wykonujemy resuscytację. Jeśli masz rękawiczki, załóż je. Osobie dorosłej wykonujemy uciski klatki piersiowej dwoma rękami, składając je tak, aby nadgarstki spotkały się w jednym miejscu. Uciskamy środek klatki piersiowej (mostek).

Wykonujemy rytmiczne uciski 100 na minutę na głębokość ok. 5cm. Utwór Bee Gees – Stayin’ Alive świetnie wskazuje rytm wykonywania ucisków.

Defibrylacja wykonana za pomocą automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED)

Nie należy mieć żadnych obaw przed użyciem defibrylatora AED. Upewnij się, że świadkowie zdarzenia, ty sam i poszkodowany jesteście bezpieczni. Otwórz i włącz przyciskiem urządzenie AED. Stosuj się do głosowej lub wizualnej instrukcji. Defibrylator potrafi rozpoznać rodzaj zaburzenia rytmu serca i krok po kroku przez głośnik lub zapis na ekranie instruuje ratującego o kolejnych czynnościach.

 • Przyklej do klatki piersiowej dwie elektrody: jedną pod prawym obojczykiem, drugą na lewym boku poniżej serca chorego.
 • Odsuń się od poszkodowanego, poczekaj, aż AED dokona analizy rytmu serca. Dopilnuj, żeby NIKT w momencie analizy nie dotykał chorego.
 • Jeśli nastąpi rozpoznanie rytmu i hasło „Do defibrylacji” naciśnij przycisk wyzwalający energię. Nastąpi automatyczne samowyładowanie energii i kolejna analiza rytmu serca. Pamiętaj, żeby w czasie defibrylacji odsunąć się na bezpieczną odległość.

Kolejne czynności wykonuj zgodnie z poleceniami wydawanymi przez urządzenie. Jeśli AED stwierdzi, że wyładowanie elektryczne jest zbędne, zostaniesz o tym powiadomiony. Może będziesz musiał podjąć resuscytację krążeniowo-oddechową (30 ucisków klatki piersiowej i 2 wdechy). Wykonuj ją do przyjazdu służb medycznych, albo przerwij, gdy przywrócisz funkcje życiowe lub poczujesz, że jesteś już wyczerpany.

Pozycja boczna ustalona

Jeśli poszkodowany oddycha ułóż go w pozycji bezpiecznej.

 • Jedną rękę poszkodowanego bardziej oddaloną wyprostuj w łokciu i ułóż wzdłuż osi ciała tak, aby ułatwić rolowanie poszkodowanego.
 • Podnosimy kolano do kąta prostego, aby nie zsunął się na klatkę piersiową. DELIKATNIE odchylamy głowę do tyłu.
 • Drugą rękę po stronie kolana umieszczamy zewnętrzną częścią dłoni pod policzkiem.
ZADŁAWIENIE U DZIECI

Jeśli dziecko jest przytomne, ale nie kaszle lub kaszel nie przynosi rezultatu należy:

 1. wykonać 5 uderzeń w okolice międzyłopatkową, układając niemowlę głową w dół na przedramieniu,
 2. chwycić kciukiem i palcem za żuchwę (nie za szyję).

Gdy uderzenie jest nieskuteczne należy:

 1. odwrócić dziecko na plecy, głową skierowaną w dół na wolnym przedramieniu, obejmując dłonią jego potylicę,
 2. następnie wykonać 5 uciśnięć w dolnej połowie mostka, 1 cm poniżej linii międzysutkowej.
 3. do czasu usunięcia ciała obcego wykonywać 5 uderzeń w okolicę międzyłopatkową na przemian z 5 uciśnięciami klatki piersiowej.

Jeśli dziecko straciło przytomność, należy bezzwłocznie wezwać pogotowie dzwoniąc pod numer 112 oraz rozpocząć reanimacje!

Przeczytaj o pierwszej pomocy w Magazynie SEKA

SPRAWDŹ GDZIE I KIEDY ODBYWAJĄ SIĘ SZKOLENIA


Zapytaj o współpracę w zakresie kompleksowego zapewnienia bezpieczeństwa w Twojej firmie, skontaktuj się teraz z Michałem Sekundą Dyrektorem handlowym SEKA S.A. tel.: 22 517 88 66 | e-mail: michal.sekunda@seka.pl

#PierwszaPomoc #SzkoleniezPierwszejPomocy #Resuscytacja #Defibrylacja #AED #Ratunek #Bezpieczeństwo #zadławienie #Szkolenie

 Zobacz też:
bhp i ppoz seka sa 100x40szkolenia zawodowe seka sa 100x40prawo pracy i ubezpieczen spolecznych seka sa 100x40kursy komputerowe seka sa 100x40pierwsza pomoc seka sa 100x40ochrona srodowiska seka sa 100x40rekrutacje i zatrudnienie seka sa 100x40szkolenia miekkie seka sa 100x40
kursy metodyczne seka sa 100x40srodki ochrony roslin seka sa 100x40rachunkowosc i finanse seka sa 100x40prawo zamowien publicznych seka sa 100x40
Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA

Zapisz się na nasz newsletter!