SEKA S.A. | Dostarczamy uzupełniające się usługi w zakresie obowiązkowych zadań firm, w każdym mieście Polski.
Zaznacz stronę

Jakie są objawy koronawirusa? Kto jest najbardziej narażony i czy można zbadać się na obecność wirusa prywatnie? Kiedy pracodawca może zlecić pracę zdalną i czy wówczas zmieni się wynagrodzenie? Są to jedne z najczęściej zadawanych pytań dotyczących obecnej sytuacji w kraju i obaw mieszkańców.  

Jak podaje Narodowy Fundusz Zdrowia ponad kilka tysięcy telefonów dziennie odbierają konsultanci Telefonicznej Informacji Pacjenta – infolinii, gdzie pod numerem 800 190 590 można uzyskać niezbędne informacje dotyczące postępowania w sytuacji podejrzenia zarażenia koronawirusem.

Najczęstsze pytania dotyczą objawów, postępowania i profilaktyki, a także pracy i specustawy, której stosowanie ma na celu  zapobieganie oraz zwalczanie zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Jakie są objawy koronawirusa, jak się on przenosi i czy można zbadać się prywatnie?

Jak wynika z obecnej wiedzy przebieg zakażeń koronawirusem jest zróżnicowany – od bezobjawowego, przez łagodną chorobę układu oddechowego, po ciężkie zapalenie płuc, a nawet niewydolność wielonarządową oraz wstrząs septyczny. Najczęstszymi objawami są: kaszel, duszności, temperatura ciała powyżej 38 0C, ból mięśni.

Wirusem można się zarazić poprzez kontakt z innym człowiekiem, bowiem przenosi się on drogą kropelkową. Dochodzi do tego, gdy w naszym bliskim otoczeniu (w odległości mniej niż 1,5 metra) ktoś kaszle lub kicha. Wirus może być też przenoszony pośrednio przez dotyk. Dlatego tak ważne jest mycie rąk.

Badanie na obecność koronawirusa wykonywane jest jedynie w porozumieniu z lekarzem i to on podejmuje decyzję, czy test jest konieczny. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nie rekomenduje wykonywania komercyjnych testów na koronawirusa.

Kiedy pracodawca może zlecić tzw. pracę zdalną i czy zmieni się wówczas wynagrodzenie?

W myśl art. 3 specustawy w celu przeciwdziałania koronawirusowi pracodawca może nakazać pracownikom wykonywanie pracy określonej w umowie o pracę poza miejscem jej stałego wykonywania, czyli zdalnie. Decyzja o poleceniu pracy zdalnej należy wyłącznie do pracodawcy.

Za wykonywanie obowiązków zdalnie należy się dotychczasowe wynagrodzenie, a więc nie ulega ono pomniejszeniu.

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą eksport i import towarów nie muszą się martwić, ponieważ jak informuje Rząd, transport towarowy jest zachowany.

Źródło: NFZ, MZ


Zobacz też:
bhp i ppoz seka sa 100x40szkolenia zawodowe seka sa 100x40prawo pracy i ubezpieczen spolecznych seka sa 100x40kursy komputerowe seka sa 100x40pierwsza pomoc seka sa 100x40ochrona srodowiska seka sa 100x40rekrutacje i zatrudnienie seka sa 100x40szkolenia miekkie seka sa 100x40
kursy metodyczne seka sa 100x40srodki ochrony roslin seka sa 100x40rachunkowosc i finanse seka sa 100x40prawo zamowien publicznych seka sa 100x40
Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA