×

Pliki cookies

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Zaakceptuj, jeśli chcesz dalej korzystać ze strony.

Akceptuję
Nie akceptuję
SEKA S.A. | Dostarczamy uzupełniające się usługi w zakresie obowiązkowych zadań firm, w każdym mieście Polski.
Zaznacz stronę

Druga fala pandemii zalewa Polskę. Rząd wprowadza kolejne obostrzenia. Za horyzontem czai się widmo twardego lockdownu i zamrożenia gospodarki. Jedni przedsiębiorcy ponownie będą zmuszeni zamknąć swoje firmy na ten czas, inni przeniosą się do Internetu i pracy zdalnej. Jednakże są branże, które nie mają możliwości wykonywania pracy w jakiejkolwiek innej formie. Czy są oni przygotowani na drugi atak koronawirusa?

Większość przedsiębiorstw od początku pandemii nie wróciła do standardowych warunków pracy – pracownicy wykonywali swoje obowiązki zdalnie, lub w formie mieszanej, czyli naprzemiennie: tydzień w biurze, tydzień w domu. Dotyczy to jednak branż, w których obowiązki służbowe na to pozwalają.

Zakłady produkcyjne w tym czasie pracowały bez zatrzymania – nie nastąpiło spowolnienie działań związanych z rozwojem epidemii COVID-19.

Zakłady produkcyjne pod czujnym nadzorem bhp

W halach produkcyjnych pracuje jednocześnie kilkadziesiąt, a czasami i kilkaset osób, jak w takich warunkach przestrzegać zaleceń sanitarnych, kto powinien zabezpieczyć pracowników przed zakażeniem?

– W przedsiębiorstwach m.in. tym obszarem zajmują się służby bhp. Od samego początku specjaliści ds. bhp byli włączeni w tworzenie adekwatnych procedur oraz aktywnego poszukiwania rozwiązań zabezpieczających pracowników i produkcję. Także działalność kontrolna organów zewnętrznych nad warunkami pracy nie została zawieszona przez ten czas. – tłumaczy dr Małgorzata Kochańska, doradca Prezesa SEKA S.A.

Dodaje też, że w efekcie tych działań odnotowany został wzrost poziomu bezpieczeństwa w zakładach pracy, szczególnie w obszarze higieny pracy. Pracownicy rozumieją sytuację i dostosowują się do nowych rozwiązań organizacyjnych i środków ochrony indywidualnej. Wzrost zachorowań wymusił na nich większą dyscyplinę, w tej kwestii.

Jak wynika z raportu „Bezpieczeństwo pracy w Polsce” opublikowanego przez Koalicję Bezpieczni w Pracy, podczas pierwszej fali to służby bhp zostały rzucone na pierwszy front walki z wirusem.

Obecna sytuacja ponownie wymusi na nich wzięcie odpowiedzialności za bezpieczeństwo i zdrowie pracowników.

bhp online

Zobacz też:
bhp i ppoz seka sa 100x40szkolenia zawodowe seka sa 100x40prawo pracy i ubezpieczen spolecznych seka sa 100x40kursy komputerowe seka sa 100x40pierwsza pomoc seka sa 100x40ochrona srodowiska seka sa 100x40rekrutacje i zatrudnienie seka sa 100x40szkolenia miekkie seka sa 100x40
kursy metodyczne seka sa 100x40srodki ochrony roslin seka sa 100x40rachunkowosc i finanse seka sa 100x40prawo zamowien publicznych seka sa 100x40

 

Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA