SEKA S.A. | Dostarczamy uzupełniające się usługi w zakresie obowiązkowych zadań firm, w każdym mieście Polski.
Zaznacz stronę

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) informuje, że koronawirusy zostają zniszczone w procesie uzdatniania wody, co oznacza, że w systemach wodociągów koronawirus się nie rozprzestrzenia.

W najnowszej publikacji WHO „Water, sanitation, hygiene and waste management for the COVID-19 virus” eksperci tłumaczą, że nie ma dowodów na przeżycie wirusa COVID-19 w wodzie pitnej, zatem nie ma potrzeby stosować dodatkowych środków dezynfekcyjnych.

Z badań wynika, że wirusy są podatne na promieniowanie UV i środki dezynfekcyjne, np. chlor, podchloryn sodu czy dwutlenek chloru. A te, jak informują w swoich komunikatach zakłady uzdatniania wody w Polsce, są powszechnie u nich stosowane. Wynika więc z tego, że wirusy są usuwane z wody już w technologicznym procesie uzdatniania.

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu informuje, że wirusy podobnie jak inne zawieszone cząstki o takich rozmiarach, usuwane są z wody w procesie koagulacji połączonej z flokulacją wspomaganą polielektrolitami i filtracją na filtrach piaskowych, piaskowo-antracytowych i (lub) węglowych. Nie ma możliwości, aby wirusy przeniknęły do miejskiej sieci wodociągowej, ponieważ jest ona w pełni szczelna.

Podobne informacje zamieściły też inne zakłady wodociągowe, które informują, że na swoich ujęciach wody pitnej wykorzystują procesy dezynfekcji wody przy pomocy podchlorynu sodu, naświetlanie lampami UV oraz ozonowanie, które skutecznie eliminują tego typu wirusy.

WHO potwierdza – systemy wodociągowe nie są środowiskiem, w którym może rozprzestrzeniać się koronawirus.

Źródło: https://www.who.int, MPWiK Wrocław


Zobacz też:
bhp i ppoz seka sa 100x40szkolenia zawodowe seka sa 100x40prawo pracy i ubezpieczen spolecznych seka sa 100x40kursy komputerowe seka sa 100x40pierwsza pomoc seka sa 100x40ochrona srodowiska seka sa 100x40rekrutacje i zatrudnienie seka sa 100x40szkolenia miekkie seka sa 100x40
kursy metodyczne seka sa 100x40srodki ochrony roslin seka sa 100x40rachunkowosc i finanse seka sa 100x40prawo zamowien publicznych seka sa 100x40
Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA

Zapisz się na nasz newsletter!