SEKA S.A. | Dostarczamy uzupełniające się usługi w zakresie obowiązkowych zadań firm, w każdym mieście Polski.
Zaznacz stronę

W 2018 r. tylko od kwietnia do lipca w Polsce utonęło około 160 osób. Powodów tak tragicznego bilansu jest kilka, ale przede wszystkim jest to alkohol i brak świadomości osób korzystających z kąpielisk. Jak zachować się w obliczu zagrożenia oraz jak zapobiegać tragediom nad wodą?

Głównym powodem utonięć jest brak odpowiedzialności osób przebywających/odpoczywających nad wodą, w tym: alkohol, brawura, brak świadomości zagrożenia, nie stosowanie się do zakazów i regulaminów kąpielisk.

Nie jestem ratownikiem, ale czynnie od 8 lat uprawiam kitesurfing, więc nad wodą spędzam każdą wolną chwilę i niejednokrotnie obserwowałem dorosłe osoby, które po wypiciu kilku piw wbiegały do wody z uśmiechem na twarzy – przedstawia swoje obserwacje Tomasz Urbanek, ekspert SEKA S.A. – Moim zdaniem spożywanie alkoholu na plaży powinno być surowo karane wysokimi mandatami (nie w wysokości 50 lub 100 zł, lecz 500 zł i więcej) może to przyniosłoby efekt opamiętania – dodaje.

Każda osoba, która postanawia pojechać nad wodę, powinna najpierw zapoznać się z regulaminem kąpieliska. Znajdują się tam cenne informacje, takie jak:

 • biała flaga – można korzystać z kąpieliska,
 • czerwona flaga – zakaz korzystania z kąpieliska,
 • obszar oznaczony żółtymi pływakami – głębokość np. do 5 m,
 • obszar oznaczony czerwonymi pływakami – głębokość np. do 1,2 m.

Pływanie w chwili, gdy wywieszono czerwoną flagę, jest, delikatnie mówiąc, skrajnie nieodpowiedzialne, a z tego co wiem – każdy ratownik był świadkiem zignorowania takiego zakazu – mówi Tomasz Urbanek i dodaje. – Jest to dobry moment, aby wszystkich uświadomić, że ratownicy w Polsce to profesjonaliści, często z wieloletnim doświadczeniem i – jeśli wywieszają czerwoną flagę na kąpielisku – to nikt nie powinien wchodzić do wody, niezależnie od tego, czy jest świetnym pływakiem i całe dni spędza na siłowni.

Co robić, gdy ktoś tonie?

W pierwszej kolejności należy wezwać ratownika, a jeśli kąpielisko nie jest strzeżone – wezwać pomoc telefonicznie. Takie działanie jest prawnym obowiązkiem każdego człowieka, o czym nie wszyscy pamiętają.

Samodzielna próba ratowania tonącej osoby może być bardzo niebezpieczna. Nawet superpływak może sobie nie poradzić z tym zadaniem. Osoba, która tonie, będzie walczyć o życie łapiąc się najwyższego punktu, czyli kogoś, kto podpłynie, aby ją ratować. Taka sytuacja może spowodować, że ratujący też będzie zagrożony utonięciem.

Jeśli dostrzeżemy tonącego w miejscu, gdzie nie ma ratowników, a my nie mamy jak wezwać pomocy, można w ostateczności (tylko pod warunkiem, że jesteśmy pewni swoich umiejętności pływackich) podpłynąć do takiej osoby z przedmiotem o wyporności pozwalającej utrzymać się tonącemu na wodzie i podsunąć do niego taki przedmiot, aby mógł go pochwycić. Wtedy można taką osobę „podholować” do płytszego miejsca.

Jak unikać groźnych i niebezpiecznych sytuacji nad wodą?

 1. Nie spożywać alkoholu na plaży, a już na pewno nie wchodzić do wody, będąc pod wpływem alkoholu czy też środków odurzających.
 2. Zapoznać się z regulaminem i stosować się bezwzględnie do wymienionych tam zasad.
 3. Nie kąpać się w miejscach niestrzeżonych (tzw. dzikie plaże itd.).
 4. Mieć wiedzę na temat sił działających w wodzie (np. prądy wsteczne).
 5. Wiedzieć, jak powinno się ratować tonącego, a także znać zasady udzielania pierwszej pomocy.
 6. Obserwować otoczenie, bo może ktoś akurat będzie potrzebować pomocy.
 7. Jeśli znajdziemy się kiedykolwiek w niebezpiecznej sytuacji na wodzie, ostatnią rzeczą, jaką powinniśmy robić, to wpaść w panikę. Panika sprawia, że nie podejmujemy racjonalnych decyzji i szybko tracimy siły.

Źródło: Magazyn SEKA

Zobacz też:
bhp i ppoz seka sa 100x40szkolenia zawodowe seka sa 100x40prawo pracy i ubezpieczen spolecznych seka sa 100x40kursy komputerowe seka sa 100x40pierwsza pomoc seka sa 100x40ochrona srodowiska seka sa 100x40rekrutacje i zatrudnienie seka sa 100x40szkolenia miekkie seka sa 100x40
kursy metodyczne seka sa 100x40srodki ochrony roslin seka sa 100x40rachunkowosc i finanse seka sa 100x40prawo zamowien publicznych seka sa 100x40

 

 

Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA


Imię *

Nazwisko *

Telefon *

E-mail *

Województwo *

1 Zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu bezpośredniego.

1 Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną zgodnie z postanowieniami ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U.2019.123 t.j. z późn. zm.) oraz ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (Dz.U.2018.1954 t.j. z późn. zm.)


This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Zgodnie z art. 14 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy, że:

 • Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest SEKA S.A. z siedzibą w Warszawie, ul. Paca 37, 04-036 Warszawa;
 • kontakt z Inspektorem Ochrony Danych – odo@seka.pl
 • Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu przesyłania informacji handlowych lub w celach marketingowych, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a ogólnego rozporządzenia o ochronie danych oraz art. 2 i 10 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 t.j.);
 • odbiorcą danych, poza Administratorem, są podmioty z nim współpracujące, które wspierają nas w naszej działalności, w szczególności zapewniają wsparcie techniczne dla wewnętrznych systemów IT,
 • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane do momentu żądania ich usunięcia;
 • posiada Pani/Pan prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych,
 • dane nie będą przekazywane do państw trzecich,
 • pozyskane dane pochodzą ze źródeł publicznie dostępnych,
 • dane nie podlegają zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym profilowaniu.
 • Posiada Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Zobacz więcej

Zapisz się na nasz newsletter!