SEKA S.A. | Dostarczamy uzupełniające się usługi w zakresie obowiązkowych zadań firm, w każdym mieście Polski.
Zaznacz stronę

Choroba, zwana zespołem cieśni nadgarstka, powstaje wskutek wykonywania długotrwałych, powtarzalnych, monotypowych ruchów nadgarstka w różnych płaszczyznach. Dotyka szerokiej grupy osób: od sportowców, poprzez pracowników przy taśmie produkcyjnej oraz biurowych, a także kobiety w ciąży. Jednym z objawów jest mrowienie i drętwienie w okolicy nadgarstka.

Zespół cieśni nadgarstka jest uznany za chorobę zawodową. Wymienia się ją w pozycji 20 pkt 1 wykazu chorób zawodowych, stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r. nr , poz. 1367), jako przewlekła choroba obwodowego układu nerwowego wywołana sposobem wykonywania pracy.

Zespół cieśni nadgarstka to stan chorobowy. Jego przyczyną jest długotrwały ucisk nerwu pośrodkowego, który biegnie w kanale nadgarstka. W wyniku tego ucisku dochodzi do zaburzenia procesu odżywienia nerwu – tłumaczy Hanna Nieścior z Twoje Centrum Fizjoterapii, mgr fizjoterapii, wykładowca na jednej z wrocławskich szkół. – Pojawia się ból, który z biegiem czasu się nasila, obrzęk i szereg innych dolegliwości, m.in. mrowienie i drętwienie palców dłoni oraz osłabienie chwytu – dodaje.

Leczenie i rehabilitacja schorzenia to proces długotrwały i może wykluczyć pracownika z wykonywania swoich czynności zawodowych nawet na parę miesięcy. Jak przekonuje fizjoterapeutka, skuteczną profilaktykę w chorobie stanowi odpowiednio dopasowane stanowisko pracy oraz ćwiczenia zapobiegawcze.

A zatem szczególnie istotne jest:

 • ułożenie dłoni w poprawnej, wygodnej pozycji,
 • Unikanie wykonywania czynności, które powodują nienaturalne wyginanie dłoni,
 • Stosowanie częstych, krótkich przerw w pracy, podczas których można odpocząć i wykonać kilka ćwiczeń rozluźniających

Podczas pracy przy komputerze ważne jest:

 • używanie ergonomicznej klawiatury i myszki,
 • podpieranie nadgarstka na podkładce z tzw. poduszką,
 • kąt zgięcia ramienia w łokciu powinien być prosty i wynosić 90 stopni,
 • podczas pracy z myszką nadgarstek powinien być prosty i leżeć na stole jak najdalej od krawędzi,
 • krzesło lub fotel powinny mieć regulowane podłokietniki, tak, by łokieć leżał w linii prostej z nadgarstkiem znajdującym się na biurku.

Zespół cieśni nadgarstka – ćwiczenia zapobiegawcze

Ćwiczenia te są bardzo proste i można je wykonywać podczas przerwy w pracy.

 1. Opuść ręce wzdłuż tułowia, rozszerzaj i łącz palce, powtórz 10 razy.
 2. Podnieś ręce do góry, z wysiłkiem zaciskaj pięści i rozsuwaj palce. Powtórz 10 razy.
 3. Wykonuj okrężne ruchy nadgarstków, 10 razy do wewnątrz i 10 razy na zewnątrz.
 4. Złóż dłonie przed klatką piersiową i napierając palcami na palce przechylaj ręce w prawo i w lewo. Powtórz 10 razy.
 5. Obie ręce wyciągnij przed siebie, zegnij dłonie w nadgarstku w górę i rozprostuj palce – policz do 5. Następnie wyprostuj dłonie i zegnij palce tak, by rozluźnić mięśnie – policz do 5.
 6. Opuść rozluźnione ręce wzdłuż tułowia i wstrząsaj je kilka razy.

Należy pamiętać, że wymienione wskazówki są wyłącznie profilaktyką wspomagającą zapobieganie chorobie. W momencie, kiedy schorzenie już wystąpiło, należy udać się do specjalisty w celu rozpoczęcia leczenia i rehabilitacji – podkreśla Hanna Nieścior.

Zobacz też:
bhp i ppoz seka sa 100x40szkolenia zawodowe seka sa 100x40prawo pracy i ubezpieczen spolecznych seka sa 100x40kursy komputerowe seka sa 100x40pierwsza pomoc seka sa 100x40ochrona srodowiska seka sa 100x40rekrutacje i zatrudnienie seka sa 100x40szkolenia miekkie seka sa 100x40
kursy metodyczne seka sa 100x40srodki ochrony roslin seka sa 100x40rachunkowosc i finanse seka sa 100x40prawo zamowien publicznych seka sa 100x40

 

 

Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA

Zobacz więcej