SEKA S.A. | Dostarczamy uzupełniające się usługi w zakresie obowiązkowych zadań firm, w każdym mieście Polski.
Zaznacz stronę

Nowy koronawirus, który otrzymał już oficjalną nazwę SARS-CoV-2

czyli koronawirus SARS typu 2, wywołuje strach i niepokój. Odrobina podstawowej wiedzy, przestrzeganie ustalonych i opracowanych przez specjalistów zasad, a także zdrowy rozsądek pozwolą, by przetrwać ten okres bez popadania w panikę.


Dział Nadzoru SEKA S.A. wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu i potrzebie chwili, zainicjował produkcję materiałów dotyczących profilaktyki podczas epidemii koronawirusa. Tutaj znajdziecie pliki PDF w formacie A3 oraz PDF w formacie A4 , wersję angielską PDF w formacie A4 oraz wersję ukraińską PDF w formacie A4 jeśli chcielibyście je drukować na drukarce biurowej lub wysyłać link mailem.


Szum medialny, brak masek higienicznych w aptekach, znikające w kilka minut preparaty antybakteryjne, puste półki  w sklepach, a do tego pierwszy potwierdzony przypadek zachorowania w Polsce – to wszystko powoduje samonapędzającą się maszynę paniki. Warto jednak śledzić oficjalne komunikaty Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz wypowiedzi naukowców z PAN, by wiedzieć jak się uchronić przed zachorowaniem, ewentualnie jak postępować w razie wystąpienia objawów.

Zachowuj się zgodnie z zaleceniami

Koronawirusy zostały poznane już w latach 60 XX w. Zakażają one przede wszystkim różne gatunki ssaków i ptaków, wśród nich znane są 4 rodzaje wirusów człowieka. Wywołują zakażenia dróg oddechowych i przewodu pokarmowego z reguły o lekkim przebiegu.  W XXI w. pojawiły się nowe koronawirusy, tzw. ludzkie. Przenoszą się drogą kropelkową. Do zakażenia dochodzi w relacji człowiek – człowiek. Jak wiadomo, wirusy te są wrażliwe na wysoką temperaturę i podstawowe środki dezynfekcyjne. Specjaliści zalecają więc stosować określone działania profilaktyczne:

 • Myj ręce! Ręce należy myć często z użyciem mydła i ciepłej wody. Jeżeli nie ma takiej możliwości – używaj płynów lub żeli na bazie alkoholu (min.60%).
 • Unikaj dotykania oczu, nosa i ust! Jest to częsty niekontrolowany nawyk.
 • Zasłaniaj usta podczas kaszlu i kichania! Usta i nos zakryj zgiętym łokciem lub chusteczką, którą natychmiast  wyrzuć. Pamiętaj o umyciu rąk.
 • Zachowaj bezpieczną odległość! Unikaj przebywania w zatłoczonych pomieszczeniach, jeśli już jesteś, to zachowaj min. 1 metr odległości między sobą, a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą.
 • Maseczki używaj tylko wtedy, gdy masz objawy ze strony układu oddechowego! Noszenie maseczki w biurze lub na ulicy w celach zapobiegawczych nie ma sensu, ponieważ nie chroni ona przed zakażeniem. Jej rola, jak podają naukowcy z PAN, „polega na nieznacznym ograniczaniu rozprzestrzeniania wirusów przez osoby już zarażone, ale pod warunkiem, że przebywając w miejscach publicznych, osoby te regularnie i często zmieniają te maseczki na nowe”.

Dzielimy się z Państwem krótkim e-kursem na temat ryzyka związanego z koronawirusem, profilaktyki i właściwych sposobów działania. Informacje zawarte w szkoleniu zostały opracowane i przygotowane przy wykorzystaniu publikacji i materiałów udostępnionych przez WHO.

Zalecenia dla pracodawców

 • W drodze do i z pracy w środkach masowej komunikacji należy trzymać się poręczy lewą dłonią (praworęczni). Po dotarciu na miejsce, ręce należy prawidłowo umyć, a przed spożywaniem posiłków i napojów każdorazowo je dezynfekować.
 • Zaleca się wstrzymanie wyjazdów służbowych, w szczególności do rejonów zagrożenia, ale też i podróży krajowych. W celu unikania zamkniętych publicznych przestrzeni można organizować wirtualne spotkania.
 • W pomieszczeniach pracy należy zachować optymalną temperaturę (nie przegrzewać) oraz, o ile jest to możliwe, często wietrzyć.
 • W uzasadnionych przypadkach warto rozważyć pracę zdalną wg ustalonych procedur.

Zalecenia immunologów

Nic tak skutecznie nie chroni przed zakażeniem wirusem jak szczepionka. Niestety, na nowego koronawirusa jeszcze taka nie istnieje. Należy więc stosować się do zaleceń immunologów, by wzmocnić organizm, a tym samym dać mu większą szansę na szybkie zwalczenie choroby. Przede wszystkim – nie osłabiaj układu odpornościowego. W tym celu unikaj:

 • nadmiernego i długotrwałego spożywania alkoholu, palenia tytoniu, przyjmowania narkotyków;
 • deficytu snu;
 • nieprawidłowego odżywiania się – niedożywienie, przejadanie się;

Po drugie – wzmacniaj swój organizm. W tym celu warto:

 • zwiększyć poziom aktywności fizycznej, np.: regularny basen, siłownia, bieganie;
 • przejść na dietę roślinną, a w szczególności unikać konsumpcji surowego mięsa i mleka;
 • wysypiać się;
 • zaszczepić się przeciwko często występującym chorobom zakaźnym, takim jak; grypa czy zapalenie płuc wywołane przez pneumokoki.

A co na to grypa sezonowa?

W okresie od stycznia do marca każdego roku przypada szczyt zachorowań na grypę sezonową. Jednak w tym okresie większość z nas nie panikuje, a codziennie wykonuje swoje obowiązki. Wiadomo, nie można porównywać tych zachorowań, jednak grypa może być równie niebezpieczna (szczególnie powikłania) jak ten nowy wirus z Wuhan. Biorąc pod uwagę statystyki tylko od 23 do 29 lutego br. liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę wyniosła ponad prawie 300 tyś. osób.  W tym okresie 1 444 z nich skierowano do szpitala z objawami ze strony układu oddechowego, a 8 osób zmarło*. Podstawową różnicą jest to, że wirus grypy znamy i możemy przed nim uchronić się dzięki szczepionkom. Czy w związku z tym każdy z nas szczepi się co roku? Porada eksperta: wartą rozważenia jest kwestia wprowadzenia we wrześniu szczepień antygrypowych, wpisując je jako zalecenie do dokumentacji oceny ryzyka zawodowego.

Zwycięży zdrowy rozsądek

Popadanie w nadmierną panikę nigdy nie jest dobrym wyjściem w sytuacji zagrożenia. Tylko spokój i zdrowy rozsądek, o który apelują zarówno rządzący jak i lekarze, pozwolą przetrwać (bez większych ubytków zarówno na zdrowiu jak i w portfelu). Wiedza, stosowanie się do zaleceń ekspertów, a także (a może przede wszystkim) wyłączenie się z Sieci i TV są jednym z remedium na koronawirusa z Wuhan.

Infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia 800 190 590, gdzie można uzyskać informacje dotyczące postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia nowym koronawirusem.

Polecamy przydatne linki do dalszego polecania i udostępniania:

☎️ Zapytaj o współpracę w zakresie kompleksowego zapewnienia bezpieczeństwa; audytu, szkolenia i nadzoru, skontaktuj się z Michałem Sekundą Dyrektorem handlowym SEKA S.A. tel. 22 517 88 66 e-mail: michal.sekunda@seka.pl.

Źródło: https://informacje.pan.pl/, *http://wwwold.pzh.gov.pl/, https://www.gov.pl/ Dzielimy się z Państwem krótkim e-kursem na temat ryzyka związanego z koronawirusem, profilaktyki i właściwych sposobów działania. Informacje zawarte w szkoleniu zostały opracowane i przygotowane przy wykorzystaniu publikacji i materiałów udostępnionych przez WHO.Zobacz też: bhp i ppoz seka sa 100x40szkolenia zawodowe seka sa 100x40prawo pracy i ubezpieczen spolecznych seka sa 100x40kursy komputerowe seka sa 100x40pierwsza pomoc seka sa 100x40ochrona srodowiska seka sa 100x40rekrutacje i zatrudnienie seka sa 100x40szkolenia miekkie seka sa 100x40 kursy metodyczne seka sa 100x40srodki ochrony roslin seka sa 100x40rachunkowosc i finanse seka sa 100x40prawo zamowien publicznych seka sa 100x40 Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA

Zapisz się na nasz newsletter!