SEKA S.A. | Dostarczamy uzupełniające się usługi w zakresie obowiązkowych zadań firm, w każdym mieście Polski.
Zaznacz stronę

Ponad 80 proc. pracowników w Polsce odczuwa stres w pracy

Czynniki psychospołeczne występujące w środowisku pracy znacząco wpływają na zdrowie pracowników.  Często, z powodu złego samopoczucia pracownika, np. odczuwania długotrwałego stresu, są przyczyną wypadków. Niestety, pracodawcy umniejszają ich rolę, skupiając się przede wszystkim na zapewnieniu fizycznego bezpieczeństwa swoich podwładnych.

Ostatni raport „Bezpieczeństwo pracy w Polsce 2019″ opublikowany przez Koalicję Bezpieczni w Pracy wskazuje, że ponad 80 proc. pracowników odczuwa stres w pracy. Jest to jedno z zagrożeń psychospołecznych, na które należy zwrócić taką samą uwagę jak na zapewnienie bezpiecznego stanowiska pracy.

Z danych GUS wynika, że w zeszłym roku 1,4 proc. wszystkich wypadków przy pracy było spowodowanych niewłaściwym stanem psychofizycznym pracownika. Dowodem na to jest odpowiedź respondentów, z których aż 42 proc. potwierdza te dane.

U osób, które żyją w ciągłym stresie dochodzi do dolegliwości układu krążenia i układu mięśniowo-szkieletowego. Prawie połowa badanych pracowników odczuwa bóle kręgosłupa, prawie co trzeci ma zaburzenia nastroju i zaburzenia snu jako efekty stresu w pracy – zaznacza Jakub Nowak, główny specjalista ds. BHP w firmie SEKA.

Firmy powinny dostrzec ten problem, ponieważ wpływa on też na inny czynnik, z którym pracodawcy coraz częściej muszę się mierzyć – na rotację personelu.

Jestem przekonana, że jedną z jej przyczyn są właśnie warunki psychospołeczne w polskich przedsiębiorstwach – twierdzi Anna Jabłońska przewodnicząca Koalicji Bezpieczni w Pracy. Przypomina, że 75 proc. uczestników badania twierdzi, iż zrezygnowałoby z wyższej o 15–20 proc. pensji na rzecz lepszych warunków pracy.

Źródło: https://www.rp.pl/Zobacz też:
bhp i ppoz seka sa 100x40szkolenia zawodowe seka sa 100x40prawo pracy i ubezpieczen spolecznych seka sa 100x40kursy komputerowe seka sa 100x40pierwsza pomoc seka sa 100x40ochrona srodowiska seka sa 100x40rekrutacje i zatrudnienie seka sa 100x40szkolenia miekkie seka sa 100x40
kursy metodyczne seka sa 100x40srodki ochrony roslin seka sa 100x40rachunkowosc i finanse seka sa 100x40prawo zamowien publicznych seka sa 100x40
Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA

Zobacz więcej

Zapisz się na nasz newsletter!