SEKA S.A. | Dostarczamy uzupełniające się usługi w zakresie obowiązkowych zadań firm, w każdym mieście Polski.
Zaznacz stronę

AKTUALNOŚCI z bezpieczeństwa, prewencji przeciwpożarowej i ochrony środowiska – lipiec 2020.


Poszerzamy kwalifikacje oraz poczucie odpowiedzialności pośród pracowników z zakresu bezpieczeństwa. Wiadomości TOP10 są podawane w przejrzystej formie aby każdy, nawet osoby nie związane bezpośrednio z bhp mogły powiększyć swoją wiedzę. TOP10 jest inicjatywą z zakresu EDUKACYJNEJ KOMUNIKACJI EKSPERCKIEJ, które jest autorskim programem SEKA S.A., dla zapewnienia bezpieczeństwa poprzez pogłębienie wiedzy o dobrych praktykach, regulacjach prawnych oraz wydarzeniach branżowych.

Informacje TOP10 służą do umieszczenia ich w popularnym miejscu w fabryce czy biurze, np. w kantynie, na ruchliwym korytarzu przy wejściu do budynku, na stołówce, recepcji, w holu. Dzięki temu wszyscy pracownicy, niezależnie od stopnia zaawansowania obsługi komputera, będą mogli dowiedzieć się co się dzieje w obszarze zapewnienia bezpieczeństwa w branży bhp. Zobacz wideo skrót tematów najnowszego wydania i pobierz plik aby emitować go na monitorach u siebie w firmie:


 

1. Pokolenie trzech krzeseł

Współczesne pokolenie nazywane jest „pokoleniem trzech krzeseł”: fotela w domu, krzesła biurowego i fotela samochodowego. W ciągu dnia, również w pracy, powinniśmy znaleźć czas na małą aktywność. Może to być nawet krótki spacer lub szybkie rozciąganie się co pół godziny. Dwie minuty ćwiczeń co pół godziny to około 30 minut w ciągu ośmiogodzinnego dnia roboczego.

2. Jak zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusów w systemach wentylacyjno-klimatyzacyjnych?

Specjaliści opracowali specjalne rekomendacje, które mogą zmniejszyć ryzyko przenoszenia wirusów poprzez systemy wentylacyjne. Sugeruje się stosowanie następujących działań:

  • „rozcieńczanie” mikrobiologicznych zanieczyszczeń,
  • ograniczenie spadków przepływu powietrza,
  • okresowe wietrzenie pomieszczeń,
  • zmniejszenie liczby osób w pomieszczeniach,
  • kontrola pracy systemu wentylacyjno-klimatyzacyjnego,
  • czynności biobójcze.

3. Praca w upale

Liczne badania dowodzą, że w ciągu lata produktywność pracowników spada
o 20%. Kiedy temperatura powietrza przekracza 28°C w biurze i 25°C na zewnątrz pracodawca ma obowiązek dostarczenia pracownikom również zimnych napojów wzbogaconych o sole mineralne i witaminy. Powinien też tak zorganizować stanowisko pracy, żeby pracownicy mieli możliwość odpoczynku i ochłody w zadaszonym miejscu.

4. Od 1 lipca obowiązują nowe normy jakości węgla

Od 1 lipca 2020 r. obowiązuje zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Po 30 czerwca br. w sprzedaży detalicznej nie powinno już być miału węglowego, w którym frakcja popiołu stanowi aż 28%, a zawartość wilgoci może dochodzić do 24%. W Polsce do ogrzewania domów zużywane jest 87% węgla stosowanego w UE.

5. Aktywnie w pracy i po pracy

Tylko 21,8% Polaków w wieku 15-69 lat podejmuje umiarkowane aktywności fizyczne przez 5 dni w tygodniu. Systematyczne uprawianie jakiejkolwiek aktywności fizycznej przyczynia się do redukcji ryzyka lub opóźnienia wystąpienia wielu chorób, m.in. takich jak: nadwaga i otyłość, cukrzyca oraz sercowo-naczyniowych.

6. Zmiany klimatyczne to nowe wyzwania dla służb bhp

Ekstremalne zjawiska pogodowe są wymieniane jako jedno z pięciu największych światowych ryzyk dla biznesu. Pracodawcy w ramach swoich działań wewnętrznych powinni opracowywać poradniki lub instrukcje dotyczące zachowania się pracowników w sytuacjach kryzysowych. Każdy zarządca obiektu powinien na bieżąco monitorować stronę internetową RCB, aby móc właściwie zabezpieczyć się przed skutkami tego typu zjawisk.

7. UE wprowadza podatek od plastiku

Wprowadzenie podatku ma na celu wspomożenie aktywnej walki z nadmiarem plastiku. Od 1 stycznia 2021 r. w całej Unii Europejskiej ma zacząć obowiązywać podatek od plastiku. Jego wysokość ustalono na 0,8 euro od każdego kilograma tworzyw sztucznych, które nie zostaną poddane ponownemu przetworzeniu. Organizacje ekologiczne popierają ten zapis i uważają to za „krok w dobrą stronę”.

8. Sprawozdanie PIP za 2019 rok

W 2019 roku PIP przeprowadziła mniej kontroli niż wystawiła nakazów i mandatów. PIP przeprowadziła ponad 73 tys. kontroli. Stanowiło to o 6,9 tys. kontroli mniej niż w 2018 r. Aż 40 proc. to były kontrole tzw. skargowe. W tym przypadku ich liczba wzrosła. Odnotowano spadek wypadkowości wśród osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. W branży budowlanej aż w 92% kontroli stwierdzono nieprawidłowości.

9. Społeczna odpowiedzialność biznesu kluczem do sukcesu

CSR to „odpowiedzialność przedsiębiorstw za ich wpływ na społeczeństwo”. Działania podejmowane w ramach CSR, realizowane w dłuższej perspektywie czasu, budują zaufanie pracowników, klientów i partnerów, co w ostateczności przekłada się na zwiększenie sprzedaży produktów i usług oraz podpisywanie intratnych kontraktów, często międzynarodowych.

10. MAGAZYN SEKA 2 2020

Po kilku miesiącach „stress testu” rynek zmienił się. Czy na dobre, to się dopiero okaże. Najnowsze wydanie magazynu Seka to efekt naszych obserwacji i rozmów z klientami, partnerami biznesowymi, którzy w tym trudnym czasie chcieli dzielić się swoimi spostrzeżeniami. To również podsumowanie najważniejszych trendów, jakie zarysowały się w biznesie przez ostatnie cztery miesiące.

Zarejestruj także obcokrajowców pracujących w Twojej firmie, TOP10 dostarczamy również w wersji angielskiej:

 

 

Zapytaj o współpracę w zakresie kompleksowego zapewnienia bezpieczeństwa w Twojej firmie, skontaktuj się teraz z Michałem Sekundą Dyrektorem handlowym SEKA S.A. tel.: 22 517 88 66 | e-mail: michal.sekunda@seka.plZobacz też:
bhp i ppoz seka sa 100x40szkolenia zawodowe seka sa 100x40prawo pracy i ubezpieczen spolecznych seka sa 100x40kursy komputerowe seka sa 100x40pierwsza pomoc seka sa 100x40ochrona srodowiska seka sa 100x40rekrutacje i zatrudnienie seka sa 100x40szkolenia miekkie seka sa 100x40
kursy metodyczne seka sa 100x40srodki ochrony roslin seka sa 100x40rachunkowosc i finanse seka sa 100x40prawo zamowien publicznych seka sa 100x40
Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA