SEKA S.A. | Dostarczamy uzupełniające się usługi w zakresie obowiązkowych zadań firm, w każdym mieście Polski.
Zaznacz stronę

AKTUALNOŚCI z bezpieczeństwa, prewencji przeciwpożarowej i ochrony środowiska – sierpień 2020.


Poszerzamy kwalifikacje oraz poczucie odpowiedzialności pośród pracowników z zakresu bezpieczeństwa. Wiadomości TOP10 są podawane w przejrzystej formie aby każdy, nawet osoby nie związane bezpośrednio z bhp mogły powiększyć swoją wiedzę. TOP10 jest inicjatywą z zakresu EDUKACYJNEJ KOMUNIKACJI EKSPERCKIEJ, które jest autorskim programem SEKA S.A., dla zapewnienia bezpieczeństwa poprzez pogłębienie wiedzy o dobrych praktykach, regulacjach prawnych oraz wydarzeniach branżowych.

Informacje TOP10 służą do umieszczenia ich w popularnym miejscu w fabryce czy biurze, np. w kantynie, na ruchliwym korytarzu przy wejściu do budynku, na stołówce, recepcji, w holu. Dzięki temu wszyscy pracownicy, niezależnie od stopnia zaawansowania obsługi komputera, będą mogli dowiedzieć się co się dzieje w obszarze zapewnienia bezpieczeństwa w branży bhp. Zobacz wideo skrót tematów najnowszego wydania i pobierz plik aby emitować go na monitorach u siebie w firmie:


 

1. Dźwigaj z głową – Kampania EU-OSHA

W październiku 2020 r. rozpoczyna się kampania EU-OSHA pn. „Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy – „Dźwigaj z głową”. Problemy ze zdrowiem wynikające z pracy dotykają pracowników w każdym wieku i wykonujących każdy rodzaj pracy. Intencją kampanii jest zachęcenie pracodawców i innych zainteresowanych stron do wspólnych działań zapobiegających zaburzeniom układu mięśniowo-szkieletowego.

2. Darmowe szkolenia i doradztwo

„Nowy start-nowe perspektywy” to projekt współfinansowany ze środków EFS. Udział bezpłatny. Projekt jest skierowany do mikro-, małych lub średnich  przedsiębiorstw ponownie rozpoczynających działalność gospodarczą, posiadających siedzibę na terenie Polski.
Uczestnik weźmie udział w serii szkoleń i działań doradczych z zakresu m.in. zarządzania, prawa i finansów. Realizacją zajmuje się SEKA S.A.

3. Biuro #zeroWaste – trend czy konieczność?

Decyzję o pracy w duchu zero waste powinien podjąć pracodawca. W biurze spędzamy prawie jedną trzecią dorosłego życia. Dlaczego więc i tam nie zadbać o środowisko? Już na etapie projektowania można pomyśleć o krzesłach, biurkach, wykładzinach, które są projektowane w duchu zero less lub zero waste, czyli są wykonane w 100 proc. z materiałów
z recyclingu.

4. Jak poprawnie myć ręce?

Większość osób nie przykłada zbyt dużej uwagi do mycia rąk – robi to krótko i niedbale. Stosuj się do poniższych zasad:

  • zwilż ręce i nanieś odpowiednią ilość mydła,
  • pocieraj o siebie wewnętrzną stronę dłoni, a następnie zewnętrzną,
  • wyczyść powierzchnię między palcami, górną ich część i wnętrze dłoni,
  • namydl kciuk i ruchem obrotowym pocieraj o zewnętrzne części drugiej dłoni,
  • czynności powtarzaj minimum 40 sekund,
  • spłucz mydło,
  • wytrzyj dłonie, najlepiej papierowym ręcznikiem.

5. Jak polecać pracę zdalną?

Pojęcie pracy zdalnej zostało wprowadzone do porządku prawnego dopiero za sprawą tzw. specustawy. Przepis ten wprowadził jednostronne uprawnienie dla pracodawcy. Pracodawca może polecić wykonywanie pracy w tej formie wszystkim pracownikom, w stosunku do których zachodzi ryzyko wcześniejszego kontaktu z osobami zarażonymi koronawirusem i przy tym nie jest konieczna aprobata pracownika.

6. Bezpieczeństwo pożarowe w czasie COVID-19 w szkołach

Jak w dobie pandemii i obowiązujących zasad przygotować się oraz podjąć odpowiednie działania? Zgodnie z Ustawą o ochronie przeciwpożarowej próbną ewakuację należy przeprowadzać w ciągu 3 miesięcy od chwili rozpoczęcia roku szkolnego. Jednakże obowiązujące przepisy tzw. specustawy zabraniają zgromadzeń do 150 osób, tak więc ewakuacje w szkołach nie mogą być realizowane.

7. Obowiązki pracodawcy wobec pracowników tymczasowych

Zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy spoczywa na pracodawcy. Pracodawca ma identyczne obowiązki wobec pracowników tymczasowych i zatrudnionych na umowy zlecenia, jak wobec osób wykonujących swoje czynności służbowe na podstawie umowy o pracę. Podczas upałów powinien więc zapewnić wszystkim pracującym u niego pracownikom m.in. odpowiednią ilość wody i napojów.

8. Jakie są różnice pomiędzy pracą zdalną a telepracą?

Pojęcie pracy zdalnej nie stanowi telepracy w rozumieniu przepisów art. 675–6717 KP. Różnica pomiędzy pracą zdalną a telepracą polega na tym, że ta pierwsza nie stawia wymogu przekazywania wyników pracy za pomocą komunikacji elektronicznej, a więc może być szerzej stosowana niż telepraca. Istotną różnicą jest też to, że telepraca jest świadczona regularnie, a zdalna praca TYLKO na czas trwania epidemii.

9. Zaostrzenie kar za porzucanie śmieci

Ministerstwo klimatu chce zaostrzenia kar dla osób, które porzucają śmieci w miejscach publicznych. Obecnie kary za porzucanie odpadów na terenach publicznych lub prywatnych są znacznie niższe, niż koszty ich legalnego pozbycia się np. w PSZOKach. Zwiększenie kar za  nieodpowiednie postępowanie z odpadami do 5 000 zł ma temu zapobiec.

10 Poradniki BHP

Wielu pracodawców codziennie poszukuje porad w zakresie poprawnego stosowania przepisów bhp. Poradniki bhp to zasób sprawdzonych wiadomości, których nie trzeba szukać po przestworzach bezkresnego Internetu. Są to wiarygodne i szczegółowo opracowane tematy, dotyczące bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, a przy tym są podane w czytelny i zrozumiały sposób.

 

Zarejestruj także obcokrajowców pracujących w Twojej firmie, TOP10 dostarczamy również w wersji angielskiej:

 

 

Zapytaj o współpracę w zakresie kompleksowego zapewnienia bezpieczeństwa w Twojej firmie, skontaktuj się teraz z Michałem Sekundą Dyrektorem handlowym SEKA S.A. tel.: 22 517 88 66 | e-mail: michal.sekunda@seka.pl


edukacja bhp


Zobacz też:
bhp i ppoz seka sa 100x40szkolenia zawodowe seka sa 100x40prawo pracy i ubezpieczen spolecznych seka sa 100x40kursy komputerowe seka sa 100x40pierwsza pomoc seka sa 100x40ochrona srodowiska seka sa 100x40rekrutacje i zatrudnienie seka sa 100x40szkolenia miekkie seka sa 100x40
kursy metodyczne seka sa 100x40srodki ochrony roslin seka sa 100x40rachunkowosc i finanse seka sa 100x40prawo zamowien publicznych seka sa 100x40
Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA