×

Pliki cookies

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Zaakceptuj, jeśli chcesz dalej korzystać ze strony.

Akceptuję
Nie akceptuję
SEKA S.A. | Dostarczamy uzupełniające się usługi w zakresie obowiązkowych zadań firm, w każdym mieście Polski.
Zaznacz stronę

Od 1 stycznia 2021 r. w całej Unii Europejskiej ma zacząć obowiązywać podatek od plastiku, który nie został poddany recyklingowi. Za przyjęciem zapisu przegłosowały wszystkie kraje członkowskie, w tym Polska.

Wprowadzenie podatku ma na celu wspomożenie aktywnej walki z nadmiarem plastiku. Wysokość podatku ustalono na 0,8 euro od każdego kilograma tworzyw sztucznych, które nie zostaną poddane ponownemu przetworzeniu.

Organizacje ekologiczne popierają ten zapis i uważają to za „krok w dobrą stronę.

Recykling musi być nie tylko opłacalny środowiskowo, ale też finansowo, aby Polska uniknęła kar w postaci daniny od plastiku niepoddanego recyklingowi. Jako branża recyklingu jesteśmy gotowi na inwestycje i rozwój, ale niezbędny jest tzw. przedsionek ROP, czyli wymóg obligatoryjnego wykorzystania recyklatów w opakowaniach i produktach z tworzyw sztucznych – dla portalu pap.pl mówi Szymon Dziak-Czekan, prezes Stowarzyszenia „Polski Recykling”.

Piotr Barczak z Europejskiego Biura Ochrony Środowiska również uważa, że jest to dobry pomysł. Jego zdaniem podatek ten ma charakter motywujący kraje członkowskie, by wzmocniły selektywną zbiórkę tworzyw sztucznych i ich efektywny recykling, a także zredukowały ilość tworzyw w obiegu Takie działania automatycznie zmniejszą pulę, od której będzie musiał być odprowadzany podatek.

Z kolei dyrektor generalny Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych twierdzi, że przyjęty dokument jest nie do zaakceptowania. Jego zdaniem, obowiązkowy podatek wpłynie na polskie podmioty z branży m.in. dlatego, że Polska nie dysponuje sprawnym systemem zbiórki, selekcji i przerobu odpadów z tworzyw, w tym opakowaniowych.

Źródło: pap.plbhp online


Zobacz też:
bhp i ppoz seka sa 100x40szkolenia zawodowe seka sa 100x40prawo pracy i ubezpieczen spolecznych seka sa 100x40kursy komputerowe seka sa 100x40pierwsza pomoc seka sa 100x40ochrona srodowiska seka sa 100x40rekrutacje i zatrudnienie seka sa 100x40szkolenia miekkie seka sa 100x40
kursy metodyczne seka sa 100x40srodki ochrony roslin seka sa 100x40rachunkowosc i finanse seka sa 100x40prawo zamowien publicznych seka sa 100x40

 

Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA